Scandic lanserar ny poängshop för sina 2,8 miljoner lojala medlemmar tillsammans med Awardit

2020-09-16

Scandic lanserar nu ett nytt sätt för sina medlemmar att använda poäng som en del i deras lojalitetsprogram Scandic Friends. Medlemmarna kan använda intjänade poäng i Scandics nya online poängshop, Scandic Friends Shop.

Poängshoppen kommer innehålla produkter från populära varumärken som medlemmarna kan växla sina intjänade poäng mot. I shoppen finns hundratals varor för medlemmen att välja bland och ett brett sortiment med alltifrån biobiljetter till inredning och verktyg. Med tillgänglighet på fem olika språk och leverans över hela världen har shoppen utvecklats för att kunna ge mervärde till alla Scandic Friends 2,8 miljoner medlemmar.

Friends vill vara ett så relevant program som möjligt för våra medlemmar där de kan omsätta sina poäng hos oss och våra partners. Därför ser vi att Scandic Friends Shop fyller en naturlig plats i vår strävan att kontinuerligt erbjuda våra medlemmar nya sätt att spendera sina poäng. Därmed känns det väldigt kul att inleda hösten med lanseringen av Scandic Friends Shop och dess möjligheter till alla våra medlemmar på våra marknader samtidigt, säger Joel Bergman, Head of Loyalty Program på Scandic.


Poängshoppen har byggts och designats av Awardit, som också kommer att sköta all drift som underhåll, leverans av varor och support.

Det har varit så spännande att få vara med och utveckla en välkänd hotellkedjas poängshop. Samarbetet tillsammans med det fantastiska teamet på Scandic har varit vänskapligt, professionellt och peppande. Vi är säkra på att shoppen kommer bli väldigt uppskattat av såväl Scandic som av deras medlemmar, menar Julia Båvall, KAM på Awardit.


Bli medlem i Scandic Friends idag och börja samla dina poäng. Alla lojalitetsmedlemmar får möjlighet att utnyttja Scandic Friends Shop.